"Гра в кальмара" сьогодні – найуспішніший проєкт на Netflix, який приніс компанії майже 900 мільйонів доларів, витративши на виробництво всього 21 мільйон. Поки найзапекліші шанувальники обговорюють його у соцмережах, діляться мемами, розбирають на шматки сюжет та зчитують підтексти; батьки, вчителі, психологи та психологині з усього світу міркують, як негативно він може вплинути на психіку дітей. Вони закликають все ж зупинити його популяризацію серед дітей, щоб уникнути жорстокості серед молоді.

А ви вже читали "Гра в кальмара" 2 сезон: чого очікувати та цікаві теорії щодо сюжету

Чому серіал не варто дивитися дітям

Нагадаємо, серіал перевантажений сценами насилля, жорстокості, епізодами, як герої помирають, або їх вбивають (а це, на хвилинку, трапляється в кожній серії). Нещодавно ми писали про те, чому "Гра в кальмара" зводить з розуму увесь світ. Однією з причин ми назвали історичні передумови.

За допомогою сцен насильства, жорстокості та вбивства, які характерні для кіно, творцям серіалів та фільмів найкраще вдається викликати у глядачів емоції емпатії, хвилювання й очікування. Це все зрозуміло, але ми говоримо про дітей, які через свою характерну імпульсивність та незрілість, можуть сприйняти таку картину надто близько. Ми розуміємо тривожні застороги батьків, вчителів, психологів та психологинь і також наголошуємо, що перегляд такого серіалу серед дітей, які не досягли зрілого віку, має бути обмеженим.

"Гра в кальмара" 2021: дивіться трейлер

Що про це кажуть психологині

  • Онлайн-медіа "Освіторія" запитала дитячого психолога Олену Шамрай про те, які небезпеки несе новий серіал та як захистити свою дитину від шкідливого впливу фільму.

Питання цієї гри – це питання безпеки в соцмережах, батьківського контролю, розвитку критичного мислення. Звісно, такий контент та ігри, що містять насилля, негативно впливають на дітей. Але важливо розуміти, що саме приваблює конкретну дитину в такій грі. Якщо є потяг до агресивної поведінки, привід знайдеться. Це виняткова ситуація, тож треба розбиратися, що коїться із сином або донькою,
– пояснює експертка.

Олена Шамрай доповнила, що діти 9-ти–10-ти років таким чином хочуть самоствердитися, відчути себе повноцінним членом соціуму, дорослим. Це не завжди йдеться про бажання когось вдарити, це схоже на перевірку своїх сил: "на що я здатний", "що мені слабо", "він може, а я ні?", також спроба бути не гіршим від своїх однолітків. Такі випробування цілком природні для дитини, тому й не дивно, що вони йдуть в ногу з часом і рефлексують.

Читайте ще "Гра в кальмара" повинна була стати повнометражним фільмом – неочікуване зізнання режисера

Однак, якщо це діти молодшого шкільного віку, все ж варто прислухатися до них, спробувати зрозуміти їхні вподобання і переконатися, що між вами існує тісний батьківський зв’язок. Можливо, тут заховані проблеми, над якими варто попрацювати.

Для учнів початкової школи – це потреба в батьківській увазі, прийнятті, спільному дозвіллі. А для тінейджерів – розширення кола прав та обов’язків у порівнянні з дитинством, повага до вибору та інтересів підлітка. І, звісно, школярам потрібні не заборони, а цифрова компетентність, вміння орієнтуватися на безпечний контент. Тоді жодна гра не лякатиме батьків та вчителів,
– поділилася пані Олена.

  • Психологиня із Лондона Сандра Вітлі сказала, що перегляд серіалу може зашкодити "соціальному та емоційному розвитку" молоді, якщо вони будуть дивитися його у ранньому віці. Це може спонукати їх бути байдужими до чужих проблем, стояти осторонь, не допомагати їхнім одноліткам, які постраждали.


Кадр з серіалу "Гра в кальмара" / Фото Кіноріуму

Як реагують вчителі та школи

  • 5 жовтня вчителька бельгійської школи опублікувала пост у фейсбуці, де закликала батьків зупинити "Гру в кальмара" серед дітей.

Повний текст Сабріни Качі

Дорогі батьки! Ви напевно чули про "Гру в кальмара". У цьому серіалі персонажів змушують грати в дитячі ігри, і якщо вони програють, їх вбивають! Цей серіал заборонений особам молодше 18 років через сцени насильства! Однак, наші учні отримують задоволення, граючи в ігри 1-2-3 у стилі сонця (як показано в одній із серій), і той, хто програв отримує удар ременем або палицею. Ми дуже пильні, щоб зупинити цю нездорову і небезпечну гру! Ми розраховуємо на вашу підтримку і співпрацю, щоб ваші діти знали про наслідки, які це може мати! Щодо дітей, які продовжують цю гру, якщо продовжать завдавати удару іншому, будуть застосовані санкції!

  • Daily Mail повідомив, що в Англії у графстві Бедфордшир освітня рада з питань безпеки закликала батьків не дозволяти дітям дивитися серіал "Гра в кальмара" від Netflix через кількість жорстокого контенту. Вони вже у школах копіюють ігри з серіалу.

Освітня рада з питань безпеки розіслала е-листа із попередженням всім батькам і опікунам і порадила "бути уважними" після повідомлень про те, що діти на дитячих майданчиках вже копіюють ігри з серіалу.

Читайте також Музична пародія на "Гру в кальмара": Рамі Малек став учасником гри на виживання у телешоу

  • Деякі школи в Катарі розіслали батькам циркуляри з попередженням про неприпустимість показу дітям шкідливих шоу, включаючи серіал Netflix "Гра в кальмара". Шкільні психологи закликають до онлайн-безпеки більше, ніж будь-коли. Позаяк корейський популярний серіал надихає учнів на жорстокі ігри.
  • Школи в Австралії попросили батьків переконатися, що їхні діти не дивляться шоу.
  • Батькам Ірландії кажуть переконатися, що їхній батьківський контроль зафіксований на позиції "включено".


Кадр з серіалу "Гра в кальмара" / Фото Кіноріуму

Реакція батьків

У коментарях батьки дискутують. Одні вважають, що це школа має розвивати критичне мислення і розповідати дітям, чому такі серіали не варто дивитися. Також батьки наголошують, це має відбуватися без погроз і примусів. Інші кажуть, що тільки батьки несуть відповідальність за свою дитину і мають знати, що дивиться їхня дитина і як на це реагувати. Крім цього, батьки хочуть знати, яким є сюжет серіалу і як дітям вдається познайомитися із дорослим кіно.

А ще є ось такі коментарі:

  • Не здивуюсь новому якомусь "синьому киту". Як це батьки чи вчителі вдома одні, а в школі інші? Взагалі дивує гонка за модним. То поп-іти для сонячних діток всім купують, то фільми з сумнівними на психіку сюжетами...";
  • "Фільм "Слуга народу" приніс більше клопоту. Ото як зомбонули одним махом практично цілу країну";
  • "Якщо чесно, то я не розумію небезпеки, яку ця гра несе. Хтось з учнів стоїть і розстрілює тих, що програли? Раніше в школі й на вулицях грали в "море хвилюється раз". Нічого, всі живі та здорові";
  • "Ось і мені не зрозуміло. Кому ці хвилювання потрібні".


Кадр з серіалу "Гра в кальмара" / Фото Кіноріуму

Що робити батькам і як говорити про негативний вплив з дітьми

Діти молодше 16-ти років не повинні дивитися "Гру в кальмара". Це невиправдана жорстокість і ці кадри можуть спровокувати людей до насильства. Діти особливо вразливі,
сказав The Washington Post Деймон Корб, педіатр з поведінки і розвитку.

Лікар дав поради батькам, зокрема наголосив:

  • "У дітей – велика уява, яку вони творчо використовують у навчання та грі. Покажіть їм напрям і вони зможуть розвинути свій світ фантазій";
  • "Батьки, ви можете самі подивитися "Гру в кальмара", щоб поговорити з ними про це і переконати їх у тому, що важливо для вас. Таким чином, у вас є хороші шанси донести свою інформацію";
  • "Якщо ви або ваша дитина зацікавлені, можете спробувати ненасильницькі версії ігор. Швидше за все, діти будуть дуже зацікавлені".

До речі, діти в реальному житті не закликають до смерті, яка так важлива у серіалі "Гра в кальмара". Однак, насильство все ще грає роль, коли кулі замінюють ударами чи іншими формами фізичної агресії. Тому, чи варто хвилюватися батькам? Можливо, є привід для занепокоєння, коли такі сцени з серіалу служать розвагою для наших дітей.


Кадр з серіалу "Гра в кальмара" / Фото Кіноріуму