3 фільми про кримських татар, які треба подивитися кожному
В Україні щороку 18 травня відзначають День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. У 1944 році за наказом Сталіна розпочалась операція з депортації кримських татар. Про ці трагічні події створені книжки, пісні та фільми.
Кіно 24 вшановує пам'ять та розповідає про 3 фільми, які варто подивитися кожному українцю. Вони розповідають про тяжку історію кримськотатарського народу.
До слова Нокаут від яскравих емоцій: 3 найкращі фільми про боксерів
"Хайтарма"
Це один з перших кримськотатарських художніх фільмів. Його зняв режисер Ахтем Сеітаблаєв у 2013 році. Назва стрічки перекладається як "повернення". Зйомки відбувалися в Криму, участь брали як професійні актори, так і люди, що пережили депортацію.
Головним героєм кінокартини є пілот Амет-Хан Султан, який приїжджає до батьків в Алупку та стикається з депортацією його рідних. Попри те, що льотчик був героєм на війні, він не може захистити родину від примусового виселення.
"Хайтарма": дивіться трейлер онлайн
"Додому"
Драму створив кримськотатарський режисер Наріман Алієв. Прем'єра фільму відбулась у 2019 році у конкурсній програмі Каннського кінофестивалю. Стрічка отримала кінопремію Золота дзиґа та Гран-прі Одеського кінофестивалю.
Фільм розповідає про Мустафу, кримського татарина, який переїжджає до Києва після окупації Криму разом з двома синами. Старший син невдовзі помирає. Батько вирішує привезти його тіло на батьківщину та попрощатися згідно з усіма традиціями.
"Додому": дивіться трейлер онлайн
"Самоповернення в Крим"
До 30 річниці Незалежності України створили серіал "Наші 30". П'ята серія - це документальний фільм про історію повернення кримськотатарського народу. Це символ перемоги над системою, сили об'єднання людей. У стрічці показали ветеранів кримськотатарського руху та вимушених переселенців.
"Самоповернення в Крим": дивіться фільм онлайн
Про депортацію кримських татар
- Депортація кримських татар відбувалась 18 – 21 травня 1944 року. Війська НКВД депортували з рідних земель у віддалені райони Радянського союзу депортували близько 190 тисяч кримських татар, за іншими джерелами – 423 тисячі.
- Примусове виселення розпочалося посеред ночі, людям не давали часу на збори. Їх звинувачували у державній зраді, "масовому винищенні радянських людей" та "колабораціонізмі" з нацистськими окупантами. Депортація тривала тижнями, тому багато кримських татар загинули, не витримавши довгу виснажливу дорогу.