Подвиг, який сколихнув світ: чим "Кіборги" підкорили глядачів

6 грудня 2024, 12:10
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Є стрічки, передивляючись які кожного разу відкриваєш для себе щось нове. До їх переліку входять "Кіборги" Ахтема Сеітаблаєва. Фільм розповідає про нечувану стійкість, крізь яку промовляє сам дух українського героїзму.

Ще перед прокатом на фільм "Кіборги" покладалися чималі надії. Нарешті для українського кінематографа випав шанс розповісти про звитягу українців по гарячих слідах, показати всьому світу подвиг, аналогів якому в історії є одиниці. "Люди витримали, не витримав бетон", – цей лейтмотив викликав занепокоєння, що в результаті не вдасться уникнути надмірного пафосу та кліше. Однак вони були марними: "Кіборги" пропонують абсолютно нові враження та погляд на історію.

Читайте також Українське кіно в тренді: яку документальну стрічку рекомендуємо переглянути

У рамках спецпроєкту "Фільм дня" 24 Канал спільно з оновленою платформою телебачення і кіно Київстар ТБ пропонує огляд фільму з цікавими фактами.

Чесність, яка захоплює

Сценарій фільму розроблявся на історіях справжніх "кіборгів", тому самі бійці АТО відзначали реалістичність фільму. Головні герої – не розмальовані "командос", а персонажі, близькі кожному глядачеві. Завдяки цьому з перших секунд співпереживаєш їм та із завмиранням подиху сподіваєшся, що у фінальній сцені всі вони будуть разом.

Окремої відзнаки вартують відверті діалоги про те, яку країну захищають герої та в якій хочуть жити. З уст "кіборгів" роздуми про любов до України, мотивацію воювати, терпимість і Гоголя звучать відкрито і без прикрас, завдяки чому відчувається особлива глибина кожного слова. Начищені до блиску патріотичні промови були б максимально недоречними, що Сеїтаблаєв та команда чудово розуміли. Так, майже літературна мова дискусій викликала запитання у критиків, але їхні зауваження заперечували самі військові.

"Кіборги": дивіться відео трейлеру

Переглядаючи "Кіборгів", ви не відчуєте спроби переконати у чомусь або схилити до певної думки. Події, які розгортаються по той бік екрана, насичені життям, а відтак, спонукають проживати кожен кадр разом з героями. В цьому і полягає магія кінематографа, і українській команді вдалося показати цю силу у всій її красі.

Фокус на людях

Якщо ворог сам назвав захисників Донецького аеропорту "кіборгами", отже, неймовірність подвигу захисників неможливо перебільшити. Це розуміли і творці фільму, тож вирішили зосередити увагу глядачів на героях, на тих, хто власними руками написав героїчну історію. І рішення залучити до фільму їх самих було чудовим.

Боєць ДУК "Правий сектор" Андрій "Богема" Шараскін, який став прототипом командира, відзначав, що через реалістичність переглядати стрічку просто як кіно було неймовірно важко.

Просто дивитися як на художній твір не виходить –  занурюєшся у всі ті переживання. Для бійців, що пройшли фронт, минуло надто мало часу,
– казав він.

Особливо "живим" характером є медик "Псих", який у реальності був санінструктор з 80-ї десантної бригади Ігор Зінич. Герой загинув в останні дні оборони аеропорту у 2015 році. Його образ яскраво підкреслює, що досвід війни залишає не лише рани на тілі, а заповнює душу демонами, боротися з якими героям доводиться кожного дня.

Історії реальних людей та присутність самих "кіборгів" на знімальному майданчику змусили по-новому дивитися на історію російсько-української війни: через призму тих, хто на власні очі бачив жахіття війни, однак докладає надзусиль, аби ця темрява не мала змоги поширитися далі. Учитель історії та музикант-доброволець повинні були б дискутувати на освітніх панелях, але їхні суперечки відлунювали лише від залишків стін знищеного снарядами росіян аеропорту. Такою була реальність війни тоді, такою вона залишається і зараз.

Не Голлівуд (на щастя)

Найбільше занепокоєння викликала можливість перетворення битви за Донецький аеропорт на військову драму, сповненої драматичних перестрілок та масштабних боїв. "Кіборги" – це ілюстрація реальної війни, коли взагалі не хочеться спостерігати, якому шаленому ризику піддається життя героїв.

Особливості нового протистояння з ворогом відображають сцени боїв у приміщенні: коли через схожість уніформ та близькість контакту майже неможливо розібрати, хто свій, а хто чужий. Це була нова воєнна реальність, до якої не був готовий ніхто у світі.

Фільм "Кіборги" вчить сприймати події такими, якими вони є насправді, а не аплодувати боротьбі з уявними вітряками. Цей український фільм не має нічого спільного з Голлівудом, і в цьому – його сила.

Завжди є щось нове на Київстар ТБ

Українське кіно вартує уваги глядачів. Особливо, коли мова йде про такий фільм, як "Кіборги". Тому рекомендуємо відкласти всі справи і влаштувати кіновечір за переглядом стрічки Ахтема Сеітаблаєва.

Зробити це можна на оновленій платформі телебачення і кіно Київстар ТБ. Крім "Кіборгів", на кіноманів тут чекають понад 20 000 фільмів у серіалів в HD та звичайній якості, які можна дивитись без перерв на рекламу.