5 культових фільмів, знятих за копійки

21 грудня 2020, 11:51
Читать новость на русском

Великі бюджети, найкращі актори та сучасна апаратура не завжди гарантують успіх картини. Та успішні фільми нечасто можна назвати шедеврами. Адже для зйомок, окрім амбіцій та цікавих ідей, потрібні винахідливість, ентузіазм та, можливо, талант. Вашій увазі 5 неймовірно успішних фільмів, знятих за копійки. Кожен з них сьогодні має статус легенди.

Серед фільмів, які обрав 24 канал, більшість – режисерські дебюти, що визначили кар'єри для багатьох акторів та постановників. Деякі з них стали визначальними для історії кіно.

Рекомендуємо Неперевершені фільми Стівена Спілберга, які вже увійшли в історію кіно

  1. "Термінатор"

Рік виходу – 1984
Жанр – бойовик, трилер, фантастика
Рейтинг IMDb – 8,0

На початку 1980-их режисер Джеймс Кемерон був абсолютним ноунеймом. Проривом у його кар`єрі став перший "Термінатор". За легендою, ідея фільму прийшла до Кемерона в Римі на зйомках прохідного горору "Піраньї 2: нерест". Саме там Джеймс підхопив грип. В нездоровому стані йому наснилась жінка, що тікала від жахливої істоти, яка змінювала форму свого тіла. Написаний за мотивами сну, сценарій Кемерон продав продюсерам за 1 долар при умові, що стане постановником.


Джеймс Кемерон у 80-их / Фото Den of Geek

У 1984 році 6 мільйонів доларів вже не були бюджетом блокбастеру. Але проєкт отримав би від студії менше, якби на головну роль не запросили Арнольда Шварценеггера. Щоб сильно не витрачатись, події історії перенесли в сучасність, а сцени в майбутньому сильно скоротили. "Рідкий Термінатор", що наснився Кемерону, був технічно неможливим, але з`явився в сиквелі 1991 року.

На зйомках економили в усьому. Щоб не орендувати крани, оператор Адам Гренберг ставив камеру на інвалідний візок. Для вибухів, польотів реактивних літаків та загальних планів постапокаліптичного майбутнього створили мініатюри, якими рухала система мотузок, і вже потім при монтажі ці плани поєднували комбінованою зйомкою з іншими частинами стрічки.


Арнольд Шварценеггер на зйомках / Фото Den of Geek

У фіналі є сцена, де череп робота розчавлює прес. Прес зобразили два шматки чорного пінопласту, а череп зробили з фольги. Для підкреслення драматизму смерті кіборга один з асистентів запалив сигару та видихнув у кадр, щоб здавалось, ніби з розплющеної голови пішов дим.

Цікаво Як знімають фільм Apple-Man, яким зацікавилась Дженніфер Еністон: інтерв'ю з Василем Москаленком

"Термінатор" позиціювали як фільм категорії В (так називали прохідні малобюджетні картини). І попри це він став культурним феноменом, окупився 13 разів та здобув звання однієї з кращих науково-фантастичних стрічок усіх часів.

"Термінатор": дивіться трейлер фільму

  1. "Шалений Макс"

Рік виходу – 1979
Жанр – постапокаліпсис
Рейтинг IMDb – 6,9

Якщо в Джеймса Кемерона був мінімальний досвід, то австралієць Джордж Міллер знав про кіновиробництво лише з журналів. В середині 1970-их Міллер працював у швидкій допомозі. Лікарів викликали постійно. Австралія тих часів відома поганими дорогами та пристрастю до швидких машин. Країна потерпала від паливної кризи 1973 року – водії буквально бились за бензин, якого на всіх не вистачало. Намагання осмислити цю епоху народило в Міллера та його друзів-кіноманів ідеї для кількох сценаріїв. Три версії в результаті злили в одну, і так як компанія могла працювати лише на вихідних, робота над текстом забрала 14 місяців.


Кадр з фільму "Шалений Макс" / Фото IMDb

Бюджет склав 300 тисяч австралійських доларів. 15 тисяч з них отримав актор-початківець Мел Гібсон. Окрім Гібсона та кількох австралійських телезірок, у фільмі знімались справжні байкери. Їм творці платили пивом.

Для сцени однієї з погонь режисер пожертвував свій мінібус. Всі кадри на дорогах зняті без будь-яких дозволів. Машини для них скуповували або в служб таксі, або у поліції. Майже всі вони підлягали утилізації чи списанню. Але для всіх сцен їх не вистачало, тому деякі переробляли та перефарбовували для зйомок в подальшому. Правда, через нестачу коштів кожна сцена аварії знімалась одним дублем. І так як економили абсолютно на всьому, у стрічці немає жодної сцени на дорозі, знятої з дозволу австралійського уряду.

Варто переглянути Найзахопливіші бойовики 2020 року, які можна дивитись онлайн

Відзнятий матеріал режисер монтував на вихідних у своєму гаражі. Як результат постійних порушень, заборон та обмежень в прокаті фільм зібрав 100 мільйонів доларів та довгий час залишався найкасовішим в історії стосовно бюджету. "Шалений Макс" обріс трьома сиквелами, кожен з яких фанати зробили культовим.

"Шалений Макс": дивіться трейлер фільму

  1. "Карти, гроші, два стволи"

Рік виходу – 1998
Жанр – кримінал, чорна комедія
Рейтинг IMDb – 8,2

Кар`єра британця Гая Річі почалась короткометражкою "Важка справа". Взявши її сюжет за основу, режисер написав сценарій свого дебютного фільму. "Карти, гроші, два стволи" одразу зустріли проблеми з фінансуванням. І якби не дружина музиканта Стінга, яка випадково дізналась про проєкт та вмовила чоловіка вкласти трохи коштів та стати продюсером, він міг би ніколи не побачити світ.


Вінні Джонс у фільмі / Фото IMDb

Гай Річі відмовився від свого гонорару, а заради більшої економії знімальна група використала 16-міліметрову камеру, від чого картина, попри вихід у 1997 році, зараз виглядає підкреслено старомодно. Бюджет склав майже 1 мільйон фунтів, більша частина якого пішла на гонорари та саундтреки. До речі, стрічка стала дебютною для відомого британського футболіста Вінні Джонса, який прийшов на зйомки з поліцейської дільниці, де провів добу за побиття шумного сусіда. При цьому Гай Річі не гнався за гучними іменами, і Джейсона Стейтема взяв у каст тільки за те, що той раніше переконливо продавав усілякий непотріб на лондонських вулицях.


Стінг знявся у фільмі "Карти, гроші, два стволи" / Фото IMDb

З прокатом у Сполучених Штатах допоміг Том Круз, якому так сподобався фільм, що він вирішив допомогти з дистрибуцією. "Карти, гроші, два стволи" переконливо показали себе в прокаті та запустили успішні кар'єри постановника Гая Річі, акторів Джейсона Стейтема, згаданого Вінні Джонса та Джейсона Флемінга та стали легендою британського кіно .

"Карти, гроші, два стволи": дивіться трейлер фільму

До теми Бойовики з Джейсоном Стейтемом, які вразять видовищними спецефектами

  1. "Клерки"

Рік виходу – 1994
Жанр – комедія
Рейтинг IMDb – 7,7

Майбутній постановник "Джея та мовчазного Боба" Кевін Сміт на початку 1990-их працював касиром. Це і вплинуло на сюжет "Клерків", дія в якому ледь не обмежена одним продуктовим. Для зйомок без будь-яких інвесторів Кевін продав свою колекцію коміксів та взяв кілька кредитів у банку. Зібрати вдалось 27 тисяч доларів.


Кадр з фільму "Клерки" / Фото Pinterest

Власник магазину, де працював Сміт, дозволив знімати лише в нічний час, а так як історія відбувається упродовж одного дня, було вирішено опустити ролети на вікнах, а у сценарій додати діалог, де продавець каже, що замки на них заліпили жуйкою.

У зйомках брали участь друзі Кевіна, актори місцевих театральних труп, а для економії стрічку відзняли на чорно-білу плівку.

Згодом студія Miramax викупила права на прокат за 450 тисяч доларів, що окупить картину до її виходу в прокат, де на обмеженій кількості екранів вона принесла студії понад 3 мільйони доларів.

"Клерки": дивіться трейлер фільму

Для справжніх фанатів 9 фільмів з Бредом Піттом, які можна переглядати вічно

  1. "Голова-ластик"

Рік виходу – 1977
Жанр – драма, фантастика, сюрреалізм, артхаус
Рейтинг IMDb – 7,4

Девід Лінч – один з найвпливовіших творців незалежного кіно. Його картини змінили уявлення про авторський американський кінематограф, а серіал "Твін Пікс" наробив шуму на телебаченні. "Голова-ластик", як і майже всі фільми у цьому топі, стала для режисера дебютом.


Кадр з фільму "Голова-ластик" / Фото IMDb

Лінч не мав досвіду у виробництві, а тому його проєкт не підтримала жодна студія. Через фінансові проблеми зйомки стрічки розтягнулись на 5 років. На першому році від Девіда пішла дружина, і приблизно в той самий час, коли було відзнято 20 хвилин картини – закінчились гроші. Постановник заробляв їх всіма доступними способами – позичав у друзів та розвозив газети.


Девід Лінч та Джек Ненс на зйомках / Фото IMDb

Як результат, при загальному бюджеті в 100 тисяч доларів "Голова-ластик" зібрала в прокаті 7 мільйонів, отримала статус легенди, стала улюбленим фільмом Стенлі Кубрика, і саме після її виходу творець "Зоряних війн" Джордж Лукас запропонував Лінчу зняти останню на той момент частину епічної саги. Але, як ми знаємо, постановник відмовився та продовжив у своїх роботах досліджувати глибину людського підсвідомого.

"Голова-ластик": дивіться трейлер фільму