Оскар-2021: дискваліфікація Білорусі

Як відомо, фільми, які потрапляють у номінації Оскар-2021, проходять ретельну перевірку експертами Американської кіноакадемії. Тому критики не оминули увагою факт, що автори білоруського фільму "Уроки фарсі" не є громадянами цієї країни. Саме це, за даними Variety, і стало причиною для дискваліфікації.

Ще один скандал Шая Лабаф не претендуватиме на Оскар через резонансні звинувачення у насиллі

Режисером стрічки виступив Вадим Перельман – відомий американський режисер та продюсер українського походження. Він неодноразово працював над російськими кінопроєктами, зокрема, створив фільм "Ялинки 5". Водночас продюсерами стрічки "Уроки фарсі" були росіяни Ілля Цофін, Павло Буря, Тимур Бекмамбетов, Рауф Атамалібеков, Мурад Осман та Ілля Стюарт.

В описі до фільму зазначено, що це міжнародний проєкт, який створили Росія, Німеччина і Білорусь. Тому його автори були переконані, що виконали вимогу Кіноакадемії.

Той факт, що фільм є міжнародною спільною продукцією за участю декількох країн і що основна мова не є офіційною мовою країни, яка подала заявку, завжди означав, що наш випадок досить унікальний,
– зазначив продюсер Ілля Стюарт.

Та представників Оскару не вдалось переконати в тому, що фільм "Уроки фарсі" є насправді білоруським. Ані мова, ані міжнародний склад знімальної команди не відповідали вимогам Кіноакадемії. Тому білоруську стрічку дискваліфікували.

"Уроки фарсі": сюжет фільму

Фільм "Уроки фарсі" став екранізацією оповідання Вольфганга Кольхаазе "Перська для капо". У центрі подій опинився бельгійський єврей, який під час Другої світової війни потрапив до концтабору. Щоб врятуватись, він починає вдавати із себе перса, який говорить мовою фарсі. Німецький офіцер якраз хотів вивчити її, тому полоненого змушують стати викладачем. Чоловіку не залишається нічого, як вчити німця власній вигаданій мові.

Цікаво, що сценарій написали російською мовою та переклали на німецьку і англійську. Окрім цього, спеціально для зйомок лінгвісти створили словник вигаданої мови, яку головний герой видавав за фарсі.

Прем'єра "Уроки фарсі" відбулась 22 лютого 2020 року на Берлінале.

"Уроки фарсі": дивіться трейлер до фільму

Україна на Оскарі

Українці також подали фільм, який претендуватиме на Оскар-2021 в номінації "Найкращий іноземний фільм". Ним стала "Атлантида" Валентина Васяновича, яка розкриває наслідки війни на Донбасі.

Та за роки участі в Оскарі українці також мали дискваліфікацію. У 2004 році стрічку "Водій для Віри" не допустили до конкурсу, оскільки як головні актори, так і автори стрічки були громадянами Росії.

Дізнавайтесь більше Україна на Оскарі: які фільми держава висувала на премію та за що отримала дискваліфікацію