Сьогодні, 28 грудня, легенді коміксів могло би виповнитись 97 років. І нехай люди, які не цікавляться супегероїкою не скажуть вам, хто це, всі колись чули про Людину-павука, Залізну людину, Халка чи Людей Ікс. Хрещений батько кіновсесвіту Marvel мав камео у ледь не кожному проєкті Marvel. І саме тому редакція 24 каналу вирішила розповісти про найкращі з них, а також теорію, що їх усіх об’єднує.

Варто глянути "Диво-жінка 1984" підкорює стилем: 5 найефектніших образів, які приміряла Галь Гадот

Перша поява


Стен Лі в молодості / Фото Geek Tryant

Це сьогодні на кінокомікси витрачають бюджети ледь не рівні ВВП невеликих країн, а продюсери рахують прибутки ще до виходу фільму на екрани. У 1980-их кінокомікси створювали за протилежним принципом. Тож якщо вам захочеться подивитись старих Месників чи найпершу стрічку про Капітана Америку, одумайтесь. Це були малобюджетні проєкти, близькі до трешу, зняті переважно під телебачення. Але саме в одному з них стався кінодебют Стена Лі. Мова йде про "Неймовірний Халк: випробування" 1989 року. Там дідуган відіграє одного з присяжних на судовому процесі. Щоправда, його екранний час зводиться до однієї секунди.

Дивіться перше камео Стена Лі в кіно: відео

Цікаво "Локі", "Міс Марвел" та інші: коли чекати на прем'єри довгоочікуваних серіалів Marvel

Розквіт кар'єри

2000 рік став переломним для світу коміксів. Фільми, які доти ніхто не сприймав серйозно, вийшли на новий рівень. Адже світ побачила перша частина "Людей Ікс", з якої заведено рахувати початок епохи кінокоміксів. В ньому Стен Лі грає розгубленого продавця хот-догів. Що саме його здивувало – ми не скажемо, адже це буде спойлер.

Дивіться камео Стена Лі в перших "Людях Ікс": відео

Так, як права на героїв Marvel належали різним студіям, над створенням картин про супергероїв працювали різні команди кіновиробників. Утворити єдиний кіновсесвіт на початку нульових було практично неможливо. Але попри це в усіх проєктах, пов'язаних із Marvel, на екранах ми могли побачити невисокого дідугана в тонованих окулярах.

Найкраще камео минулого десятиліття сталося в Стена Лі у фільмі "Людина-павук 3". В ньому до Пітера Паркера, зіграного Тобі Магваєром, підійшов незнайомець та сказав: "Знаєте, і одна людина, мабуть, здатна багато змінити. Коротко та зрозуміло". Очевидний натяк на те, що Лі знає: Пітер Паркер – це Людина-павук.

Дивіться камео Стена Лі в "Людині-павук 3": відео

Новий кіновсесвіт


Стен Лі на фестивалі Comic Con / Фото Herald Community Newspapers

Вже у 2008 році на екрани вийшла "Залізна людина", перший фільм кіновсесвіту Marvel. І аж до 2019-го не було жодної супергеройської стрічки без його короткої появи. Стен Лі приміряв на себе безліч образів: поштар, охоронець, плейбой, телеведучий Ларрі Кінг, водій пікапу, генерал Збройних Сил США, і навіть бармен. Паралельно з'явився в ролі запального ді-джея стриптиз-клубу в першому Дедпулі. За це творці прописали в титрах фразу "Подяка Стену Лі за халявне камео".

Дивіться камео Стена Лі в "Дедпулі": відео

Теорія про хранителя


Стен Лі / Фото China Daily

Стен Лі дуже часто з'являвся в образах, далеких одне від одного. В "Першому Меснику", де події розгортаються у сорокових, він грає дуже немолодого генерала. В "Месниках: Ера Альтрона" – ветерана Другої світової війни. Тобто не можна сказати, що все це одна людина, яка шукає себе в різних професіях. Фанатів ця обставина заінтригувала. На світ з’явилась теорія про те, що Стен Лі – це вартовий кіновсесвіту Marvel, який спостерігає за всіма її подіями. Кілька років фанати шукали відповідь. І у 2017 році виявилось, що це правда.

Дізнавайтесь більше Стен Лі та цілий Всесвіт: що відомо про культового творця коміксів Marvel

У другій частині "Вартових галактики" ви можете побачити його на космічному "піт-стопі" в компанії Спостерігачів – давньої раси прибульців, здатної маніпулювати часом та простором. Ніби з друзями на пиві, Стен Лі переповідає їм історії своїх пригод на Землі. У сцені після титрів втомлені оповідями сторожі покидають планету.

Дивіться камео Стена Лі у "Вартових галактики": відео

Останнє камео

В останні роки життя в Стена Лі погіршились проблеми із зором та серцем. Попри це, як відданий своїй справі актор, до самої смерті він продовжував зніматися у численних камео. І від того його остання роль залишається найбільш символічною. У стрічці "Месники: Завершення" Стена Лі можна побачити знову молодим. Саме таким глядач та будь-який фанат коміксів і запам’ятав великого автора – життєрадісного бунтаря, який понад усе любив життя та комікси.

Дивіться камео Стена Лі у "Месниках: Завершення": відео