З 3 листопада фільм став доступним на 100 екранах кінотеатрів України. "Це неймовірне маленьке диво під час війни", – говорила Марина Ер Горбач. Стрічка отримала чимало схвальних відгуків: як від українців, так і від західних критиків та глядачів.

Читайте також 4 фільми про війну в Україні, які можуть отримати Оскар у 2023 році

Чим особливий фільм "Клондайк", який потрапив у лонг-лист Оскара-2023

Ідея створення

В ефірі 24 каналу Марина Ер Горбач розповіла про те, як виникла ідея сценарію до стрічки. У 2016 році її турбувало те, що світ не називає війну війною, тому вирішила показати це у формі кіно як режисерка.

Для того, щоб допомогти самій собі, менше боятися і чинити спротив, я вирішила зробити фільм, в якому героїня мистецьким чином виявиться у фіналі сильнішою за війну,
– сказала Марина Ер Горбач.

Марина Ер Горбач в ефірі 24 каналу розповіла про "Клондайк": дивіться відео

Сюжет картини

Сюжет стрічки показує життя сімейної пари під час війни. Різні за характером, світоглядом, позицією головні персонажі, яких зіграли Оксана Черкащина і Сергій Шадрін (який, на жаль помер минулого року, – 24 канал) намагаються зрозуміти, що відбувається і жити попри все. Все це відбувається на тлі трагедії, яка сталася 17 липня 2014 року в селі Грабове Донецької області.

У фільмі війна підкидає чимало випробувань для Ірки й Толіка, які чекають на народження дитини. Коли війна вже ступила до них на поріг, вагітна жінка відмовляється покидати рідну домівку, натомість рішуче продовжує жити життя. В той час як чоловік – в абсолютній невизначеності, і який не міг дати безпеку дружині.

Внутрішній світ героїв

Внутрішній світ героїв у 2014 році абсолютно відповідає внутрішньому стану українців у 2022 році, він, безперечно, актуальний досі. І це одна з його особливостей! Як тоді, так і зараз постає вибір перед українцями – покидати домівку чи залишитися. Ми бачимо емоційний неспокій героїв, пізніше – прийняття ситуації, але продовжуються пошуки зради та правди, бачимо сумніви. В результаті Марина Ер Горбач зводить до того, хто насправді є нашим ворогом, але робить це дуже обережно.

Саундтрек до фільму

У фільмі звучить пісня Кузьми "Танець пінгвіна". І тут ще один момент, який вказує на те, що Росія не веде війну, а просто знищує українців за власну позицію, за культуру, мову, знищує як націю. Коли звучить цей трек, брат Ірки каже: "Виключіть, або нас зараз тут усіх перестріляють".

"Клондайк" 2022: дивіться онлайн трейлер

Міжнародне визнання

  • У 2022 році отримав нагороду на кінофестивалі "Санденс" у США, а також взяв гран-прі на Міжнародному кінофестивалі в Сієтлі.
  • У межах 33-го кінофестивалю міста Анкара команда стрічки "Клондайк" режисерки й сценаристки Марини Ер Горбач перемогла у трьох номінаціях: "Найкращий оператор", "Найкращий композитор", "Найкраща робота художників".
  • Крім цього, "Клондайк" отримав нагороду за найкращий повнометражний фільм у місті Салоніки, що в Греції.
  • На кінофестивалі Dingle Distillery International Film Festival, в Ірландії, "Клондайк" здобув нагороду за найкращий повнометражний фільм, доповнену таким стейтментом журі: "Марина Ер Горбач створює захопливе бачення пекла на Землі, наповнене дуже знайомими деталями, інтимне за своїм масштабом, але з переконливою здатністю передати дезорієнтацію та рішучість чоловіка та дружини (на сьомому місяці вагітності), змушених протистояти війні, що назріває".
  • Стрічка отримала п‘ять нагород на Hamilton Film Festival, що у Канаді.
  • Зараз у Лос-Анджелесі проходить серія показів "Клондайку" в межах промокампанії кінопремії Оскар. Вчора, 11 грудня, відбувся показ фільму у межах 23-го Міжнародного кінофестивалю міста Тбілісі. Загалом у грудні "Клондайк" побачать у таких країнах: Швеція, Австрія, Франція, Велика Британія, Грузія, Туреччина, Ізраїль та інші.
  • Також "Клондайк" номіновано на Awards Buzz (Кращий Міжнародний Повнометражний Фільм) на Міжнародному кінофестивалі в Палм-Спрінгз.
  • 21 грудня ми дізнаємося, чи потрапив фільм у шорт-лист Оскара-2023.