У розмові з 24 Каналом адвокатка НСКУ Надія Денисюк пояснила перебіг справи. Вона зазначила чіткі аргументи Спілки.
Читайте також Українські кінодіячі висловили недовіру Держкіно та закликали відправити рекордний бюджет на ЗСУ
Чому НСКУ позивається проти Кабміну
НСКУ подали позов проти Кабміну через його рішення подовжити повноваження членів Ради. За словами адвокатки, є закон, який передбачає припинення дії після закінчення дворічного строку. І жодного іншого закону чи нормативного акту, який би дозволяв Раді діяти довше немає.
"Відповідно постанова Кабміну прийнята поза межами його повноважень, і вона суперечить закону. Це однозначна підстава для скасування цього нормативного акту. Кабмін в свою чергу посилається на воєнний стан і на аналогічні повноваження, які він має у відношенні інших органів, яким Рада з державної підтримки кінематографії не є. Держкіно посилається так само на існування воєнного стану, мовляв, не можуть вони провести конкурс", – зауважила вона.
Аргументів, які свідчили б про повноваження надані законом, ні Кабмін, ні Держкіно навести не можуть, бо їх фактично немає, наголосила Денисюк. Таким чином 12 березня відбулося засідання по суті, де виступили дві сторони і озвучили свої пояснення, а судді поставили питання.
Яка позиція Держкіно
Кабмін та Держкіно послідовно підтримують свою позицію, сказала Денисюк, і нових фактів чи аргументів не наводять.
"Позиція доволі проста, що по суті Кабмін і Держкіно мають право приймати ті чи інші рішення у відношенні державних органів. Вони вважають, що Рада з державної підтримки кінематографії є державним органом. Хоча Закон України про режим воєнного стану надає вичерпний перелік держорганів, повноваження яких не можуть припинятися протягом дії воєнного стану, і очевидно, що Рада не є таким органом і не входить у вказаний перелік суб'єктів", – пояснила адвокатка.
Наразі представники Ради продовжують свою роботу. На 15 березня призначене чергове засідання, яке має пройти в режимі онлайн і без прямої трансляції.
"Ми подавали забезпечення позову до суду, проте він з рекордною швидкістю відмовив нам, пославшись на те, що даний спір за позовом до Кабміну не стосується членів Ради з державної підтримки кінометографії. Хоча ці члени є третіми особами по справі. Вчора на засіданні був Олександр Недбаєв, член Ради, який підтвердив в суді, що ні на момент березня 2023 року, коли повноваження мали бути підтверджі, ні на сьогодні йому нічого не заборняє виконувати свої обов'язки", – пояснила Денисюк.
Що відбуватиметься далі
Наступне засідання має пройти 2 квітня. Слухання є відкритими, але суд може обмежити кількість вільних слухачів. Тому представники НСКУ виступають з клопотанням про більшу судову залу і допущення усіх бажаючих до слухання.
Що відомо про справу: основне
- 7 березня 2023 року Кабмін подовжив повноваження чинного складу Ради з державної підтримки кінематографії згідно до постанови №207. Члени НСКУ вимагали скасувати це рішення і провести чесний та прозорий конкурс.
- Утім, тоді Держкіно пояснило, мовляв, конкурс провести неможливо в умовах воєнного стану. Що саме впливає на це – аргументів не було.
- У жовтні 2023 року журналісти видання bihus.info випустили матеріал, де мовиться про Артема Колюбаєва, який після приходу Андрія Єрмака до ОПУ очолив Раду з державної підтримки кінематографії. За даними журналістів, Колюбаєв за пів року міг отримати більше 20 мільйонів гривень на свої кінопродукти.