На кінофестивалі у Венеції відбудеться світова прем'єра фільму "Відблиск" Валентина Васяновича в основному конкурсі. Це другий український фільм, який потрапив в основну конкурсну програму заходу за період незалежності України.

До теми Український фільм вперше за 30 років потрапив до основної програми Венеційського кінофестивалю

"Відблиск" конкуруватиме із фільмами Педро Альмодовара, Паоло Соррентіно та інших іменитих творців. Водночас у конкурсній програмі "Горизонти" покажуть "Носорога" Олега Сенцова і "Цензорку" словацького режисера Петера Керекеша.

"Дуже добре, що світ цікавиться нашою історією і хоче дивитися, що у нас відбувається. Хотілося б змінити майбутню нашу історію і з трошки іншим жанром потрапляти, але як є", – зазначив голова Ради з державної підтримки кінематографії Артем Колюбаєв.

Відблиск
Кадр з фільму "Відблиск" Васяновича / Фото з сайту Держкіно

Фільм Сенцова пройшов складний шлях

Деякі українські фільми, представлені на Венеції у 2021 році, пройшли непростий шлях до свого створення. Наприклад, стрічка Сенцова "Носоріг", яку режисер планував знімати ще 2012 року й навіть пройшов тоді відбір Держкіно. Втім повноцінно розпочати знімання так і не вдалось через активну участь Сенцова в Євромайдані і подальший полон в Росії.

"За 5 років ув'язнення я написав декілька сценаріїв, але до цієї історії я не охолов. Хотів її знімати, бо розумів, що вона більш складна, ніж здається на перший погляд. Для мене це новий ступінь до більш серйозних фільмів", – розповів Сенцов.

Носоріг Сенцова
Кадр з фільму "Носоріг" Сенцова / Фото з сайту Держкіно

Залучення приватного бізнесу в індустрію

Продюсери та кіновиробники зазначають, що Україна починає робити перші поважні кроки у міжнародному кіно. Говорять про той факт, що українську індустрію нарешті сформували і це стало можливим за підтримки Держкіно. Водночас щодо залучення приватного бізнесу до фінансування авторського кіно відповідь невтішна.

"Вкладати у кіно можна тоді, коли це має сенс економічно. В Україні ми заходили у карантин з 500 залів, а не кінотеатрів. Для порівняння, у Польщі більше ніж 3 тисячі залів", – наголосив продюсер фільму "Відблиск" Володимир Яценко.

За словами продюсера, пропонувати співпрацю бізнесу можна тоді, коли є гарантія, що вкладені у фільм гроші їм повернуться. В Україні наразі про це говорити зарано.

Цензорка
Кадр з фільму "Цензорка" / Фото з сайту Держкіно

Українське кіно виходить на міжнародний ринок

Все частіше Україна бере участь у копродукції, коли до створення однієї стрічки залучають декілька країн. До прикладу, крім України, фільм Сенцова "Носоріг" фінансували Польща та Німеччина, а стрічка "Цензорка" Керекеша – спільного виробництва Словаччини, Чехії та України.

Завдяки такому підходу, в Україні з'являються автори та спеціалісти, яких вже знають за кордоном. Українські актори у такий спосіб отримують шанси потрапити у закордонні фільми.

Кожен фільм, який поїде у Венецію, це також робота акторів. Якщо на них подивляться інші професіонали, режисери, вони їх можуть обрати у свій фільм, який стосуватиметься України або Східної Європи,
– пояснив співпродюсер "Носорога" й "Цензорки" Денис Іванов.

Актриса Марина Клімова виконала головну роль у фільмі "Цензорка", яка стала дебютом у її кар'єрі, адже до цього вона виступала лише у театрі. Сюжет розповідає історію молодої жінки Лесі, яку засудили до ув'язнення в одній із виправних установ Одеси. Оскільки кіно було морально складним, міжнародна знімальна команда потребувала часу на відпочинок після завершення роботи.

Цензорка кадр
Фільм "Цензорка" знімали у виправній колонії / Фото з сайту Держкіно

"На території тюрми важка атмосфера, тому ми змушені були ввечері виїжджати й зустрічатися на морі. Розмовляли на інші теми й відпочивали від атмосфери. Ми дуже зблизилися й спілкуємося досі", – зауважила Клімова.

Показ фільмів на Венеційському кінофестивалі розпочнеться 1 вересня 2021 року. Дізнатися імена переможців можна буде уже 11 вересня.

Українські фільми покажуть на Венеційському кінофестивалі: дивіться відео 24 каналу