У четвер, 10 листопада, у приміщення Довженко-Центру з обшуками прийшли правоохоронці. Пресслужба Центру повідомила, що "шукають документи пов’язані із забудовником".
Читайте також "Це не ваше робоче місце": команда "Довженко-Центру" не впустили нову очільницю до приміщення
Ірина Цілик прокоментувала обшуки СБУ в Довженко-Центрі
Режисерка фільмів "Земля блакитна, ніби апельсин", "Дім", "Я і Фелікс" та авторка Радіодиктанту національної єдності-2022 "Твій дім" не стоїть осторонь важливих кіноподій в Україні. Цілик давно хвилюється за так звану реорганізацію Довженко-Центру, проте обшукам СБУ в кіноархіві не дивується. "Ну от хто б сумнівався, що вони діятимуть такими методами", – сказала вона.
А сьогодні до Довженко Центру завітали поліція і прокуратура, наразі проводяться слідчі дії. Ну от хто б сумнівався, що вони діятимуть такими методами. Слідкуймо за пальцями, спільното. Від усього цього дуже погано тхне,
– висловилася Ірина Цілик.
Також Ірина Цілик нагадала, що "вчора представники Довженко-Центру не пустили на "роботу" новопризначену "очільницю", кінологиню і гіпнотизерку, яка не змогла відповісти на жодне питання і є очевидно випадковою людиною в цій грі".
Окрім Ірини Цілик, на сьогоднішні події відреагувало чимало фахівців з галузі кінематографа. Серед них продюсер Денис Іванов, який назвав це мародерством. "Під час війни, замість того, щоб розслідувати злочини й наводити лад в країні, силовики приходять кошмарити колектив і доєднуються до неприхованої рейдерської атаки на успішну культурну інституцію. (...) Сором – і за очільників, і за виконавців злочинних наказів. Коли таке роблять під час війни, це називається мародерством", – написав він у фейсбуці.
Реорганізація Довженко-Центру: коротко про головне
- Нагадаємо, в середині серпня Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію Довженко-Центру. У найбільшому національному кіноархіві, який з 1994 року займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно, це називають ліквідацією.
- У наказі йдеться про розподіл Довженко-Центру на три юридичні особи: ДП "Українська анімаційна студія", ДУ "Науковий центр кінематографії України" та ДП "Національний центр Олександра Довженка".
- У Довженко-Центрі реорганізацію назвали спробою ліквідувати установу та національний кіноархів. У Держкіно звинувачення спростували: після реорганізації установа продовжить своє функціонування як культурний та музейний осередок.
- Олександр Ткаченко заявив, що він проти "ліквідації та нехтування кіноспадщиною".