Журналісти 24 каналу обрали для вас найцікавіші та найяскравіші моменти, якими жила кіноіндустрія цього року. Вони суттєво відрізнялись від попередніх років, однак заслуговують не меншої уваги.

Дивіться також Українські фільми 2020 року, за які не соромно

Кінець епохи кінотеатрів чи ні

Ми хочемо вірити, що ні. Однак карантинні обмеження на початку пандемії заборонили роботу кінотеатрів. В Україні уряд дозволив їхнє відкриття лише 2 липня. Вже з жовтня 2020 року дозвіл на відвідування кінозалів дали у "червоних зонах". Щоправда, досі залишились умови: їхня заповненість не повинна перевищувати 50%, а всі зали мають проходити дезінфекцію.

І хоча цьогоріч пріоритетними для глядача стали стрімінгові сервіси, основний прибуток індустрії завжди приносили кінотеатри.

Робота кінотеатрів у час пандемії / Фото The Indian Express
Робота кінотеатрів у час пандемії / Фото The Indian Express

Головне джерело прибутку кіновиробників було частково втрачено. Великі студії змогли пережити цей удар, а от мережам кінотеатрів довелось непереливки. В Україні це стало особливо відчутним після введення карантину вихідного дня.

До теми Ідіотизм вихідного дня: співвласник "Планети Кіно" розкритикував нові карантинні обмеження

Які фільми таки вийшли у прокат у 2020 році

Чимало кіновиробників вирішили перенести заплановані прем'єри на 2021 рік. Зокрема, чи не вперше студія Marvel не презентувала жодну зі своїх новинок, запланувавши покази нових стрічок з січня наступного року. Окрім цього, такі довгоочікувані фільми як "007: Не час помирати", "Персонаж", "Кінгс Мен: Початок", "Смерть на Нілі", "Тихе місце 2" глядачі також побачать не раніше 2021 року.

Та були й ті режисери, які все ж презентували свої фільми всупереч карантину і побоюванням краху в прокаті. Серед найгучніших прем'єр 2020 року були:

  • "Тенет"
  • "Диво-жінка 1984"
  • "Мої думки тихі"
  • "Атлантида"
  • "Афера по-голлівудськи"
  • "Відьми"
  • "Мулан"
  • "Земля блакитна, ніби апельсин"
  • "Білл і Тед"
  • "Гренландія"
  • "Війна з дідусем"
  • "Легенда про Зеленого лицаря"
  • "Бладшот"
  • "Уперед"
  • "Джуді"
  • "Агент Єва"
  • "Чесний злодій"
  • "Гніздо" та ін.

Мабуть, найбільш очікуваною прем'єрою 2020 року стала стрічка "Тенет". В непростих умовах регулярних обмежень студія Warner Brothers пішла на ризик. Після зняття основних карантинних обмежень вона вирішила випустити в прокат нову картину режисера "Темного лицаря". Реліз "Тенету" планувався на 17 липня, через пандемію був перенесений на 31 липня, але до кінотеатрів дістався лише 12 серпня.

Крістофер Нолан таки презентував
Крістофер Нолан таки презентував "Тенет" / Фото Warner Bros.

У довгостроковій перспективі похід в кіно – це частина життя, як ресторани і все інше. Але саме сьогодні кожному потрібно адаптуватися до нової реальності, – додав режисер.

Більше про заяву Крістофер Нолан вперше прокоментував касові збори "Тенета": що думає режисер

Warner Bros. змінює правила гри

Так як кінотеатральний прокат не зміг виправдати себе у 2020-му, представники Warner Bros. зробили ставку на стрімінговий сервіс HBO Max. Заплановані на 2021 рік прем'єри вирішили влаштувати одночасно в кінотеатрах та на онлайн-платформі. Гендиректорка Warner Bros. Енн Сарнофф зазначила, що так як більшість кінотеатрів у США працюватимуть в обмеженому режимі, потрібно підлаштовуватись під реалії ринку.

За 2021 рік компанія планує випустити 17 фільмів. Серед них – "Дюна", "Матриця 4", "Ґодзілла проти Конга", "Загін самогубців: Місія навиліт", "Смертельна битва" (Mortal Kombat), "Том і Джеррі".

Майбутні прем'єри Warner Bros.
Майбутні прем'єри Warner Bros. / Фото Twitter / @Metro

Багатьох кінорежисерів подібне рішення обурило, в тому числі й Крістофера Нолана, "Тенет" якого спробує знайти нову авдиторію в Інтернеті.

"Це не дуже раціональне ділове рішення, як і спосіб, яким це зробили – вони не повідомили ні одному з режисерів чи жодним зіркам кіно, які брали участь у цих проєктах на 2021 рік… На мою думку, все це трішки неактуально. Я маю на увазі, що у студіях всі знають, що люди люблять ходити в кіно. Вони повернуться до кінотеатрів, коли це буде можливо", – наголосив Крістофер Нолан.

В будь-якому разі, нововведення не стануть постійними та триватимуть лише у 2021 році, поки з кінотеатрів не знімуть карантинні обмеження.

Кінопремії перейшли в онлайн

Фото / Instagram / @televisionacad
Як проходили кінопремії у 2020 році / Фото Instagram / @televisionacad

Не всі кінопремії вирішили перейти у віртуальний режим. До прикладу, Каннський кінофестиваль, який до останнього не оголошував про своє закриття, було перенесено на травень наступного року. В той самий час премія Оскар відсунула свою церемонію на два місяці: замість запланованого 21 лютого повболівати за улюблені картини в глядачів вийде 25 квітня.

Європейський Оскар, як і більшість кінопремій, скасував звичайну церемонію вручення, щоб провести її в онлайні.

Варто знати Європейська кіноакадемія назвала найкращі фільми 2020 року

Берлінале та ще 20 відомих кінофестивалів об’єдналися, щоб провести в ютубі спільний онлайн-фестиваль. Але тим не менш, класичний захід має відбутись наступного року. За планами організаторів, його розділять на дві частини: онлайн-подію для визначення переможців у березні та показ стрічок для публіки у червні.

Телевізійна премія Еммі також увійшла у список, проведених через відеозв'язок, що аж ніяк не змусило зіркових гостей відмовитись від елегантного вбрання та дефіле перед камерою. Однак зробили вони це у своїх помешканнях, або ж студіях, де з командою колег очікували на оголошення результатів.

Україна підтримала світову тенденцію: 4-а національна кінопремія Золота Дзиґа вперше в своїй історії відбулась дистанційно.

Дивіться, як це було Без червоної доріжки, вишуканих суконь та костюмів: як пройшла кінопремія Золота Дзиґа 2020

Що змінилось у кіноіндустрії в 2020 році: коротко

  • Папараці недорахувались фото з червоних доріжок, кінотеатри – грошей за квитки, студії – прибутків від своїх картин. Тим часом популярність стрімінгових сервісів зросла на 25%.
  • Щоб не наражати людей на небезпеку, великі фестивалі та кінопремії відмовились від офлайн-формату.
  • Майже всі великі релізи були перенесені на наступний рік, а Marvel Studios, яка щороку випускає мінімум дві повнометражки, у 2020 не презентувала жодного проєкту. Почало складатись враження, що життя цілої індустрії було поставлене на паузу, але не припинилось.

2021 рік обіцяє повернути нас до звичного ритму виходу фільмів, а кінотеатри – запрацювати в нормальному режимі.