Канни – це найкращий майданчик для того, аби саме українські голоси були почуті. Окрім "Памфіра" та "Бачення метелика", наприкінці травня на Marché du Film – кіноринку, що проходить у розпал Міжнародного Каннського кінофестивалю, покажуть воєнну драму "Мирний-21" Ахтема Сеітаблаєва. До речі, днями до офіційної програми внесли фільм литовського режисера Мантаса Кведаравічюса "Маріуполіс 2". Більше про ці фільми – читайте далі.
Читайте також Нас не знищити, – інтерв’ю з авторами фільму "Памфір" про Канни та унікальність українців
Чому фільми про Україну мають бути в Каннах
"Памфір"
Напередодні Каннського кінофестивалю, редакція Кіно 24 поспілкувалася з режисером Дмитром Сухолитким-Собчуком та продюсеркою Олександрою Костіною про фільм "Памфір" та зокрема про те, чому так важливо, щоби Україна була в Каннах.
"Памфір" – повнометражний ігровий фільм режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука, який розповідає історію про хорошого сім’янина, якому доля дає випробування, де він звертає з чесного шляху заради своєї сім’ї. Події відбуваються на заході Україні напередодні традиційного карнавалу Маланки.
За словами режисера, "низка подій такого масштабу, як Каннський кінофестиваль, а Канни є меккою світового кінематографа, там показують кращі з кращих фільмів, виглядають, як політ на іншу планету. І водночас таким місточком, який показує, що є звичайне мирне життя, до якого ми прагнемо".
Поділитися своїм фільмом на такому майданчику – це означає показати, що є те, чого в нас не забрати. Наші голоси мусять звучати скрізь. Це означає, що ми існуємо й нас не знищити, не розстріляти, не забути й не проігнорувати. Це про те, що ми є унікальні.
Події стрічки "Памфір" стосуються довоєнного часу, зокрема періоду між Майданом і 2019 – 2020 роками. Режисеру було важливо поділитися тим, "хто ми є в цей момент". Однак, якщо говорити про "ті інформаційні посилання, які будуть звучати від усіх творців фільму, ми всі будемо говорити про Україну в контексті війни", – зазначив Дмитро.
Цей фільм буде сприйматися в контексті війни. Тобто війна зараз є таким моментом, у якому так виглядає, що всю Україну ніби перетрясли, а те, що в ній залишилося, треба вийняти, те, що вціліє, – це і є найважливіше.
"Памфір" покажуть в Каннах 21, 22 та 23 травня / Фото пресслужби
До теми Каннський кінофестиваль: російським журналістам відмовили в акредитації
"Бачення метелика"
Повнометражний дебют Максима Наконечного – це жорстка та сюрреалістична історія про жінку-воїна, яка не бажає бути жертвою. Після звільнення з ворожого полону аеророзвідниця Ліля намагається повернутися до свого мирного життя в Україні. Біль і травма через пережите повсякчас виринають на поверхню, ніби уві сні, та щось всередині неї не дозволяє забути, чому вона мусить жити далі.
Знімаючи фільм, режисер плекав надію, що він здебільшого буде про минуле й про наслідки війни, з якими ми як суспільство мали б впоратися. "Але це виявився фільм про наше теперішнє й майбутнє, про передчуття великої війни та місце, яке свідомо займає в ній кожна людина", – розповів режисер стрічки Максим Наконечний.
Каннський міжнародний фестиваль – це найкращий майданчик для того, аби саме українські голоси були почуті, й світ нарешті почав правильно розставляти акценти, бачити зв‘язки російської культури й російської агресії, і розглядати українсько-російські стосунки крізь колоніальну оптику. Ми з командою фільму сповнені рішучості зробити для цього все можливе,
– наголосив Наконечний.
Кадр з фільму "Бачення метелика" / Фото Держкіно
Важливо Відбілювання варто припинити, – яку загрозу несе російський фільм Серебреннікова у Каннах
"Мирний-21"
Воєнна драма "Мирний-21" розповідає про Луганський прикордонний загін, бійців якого сепаратисти та російські спецслужби безрезультатно намагалися змусити зрадити свою країну.
Фільм заснований на реальних подіях, які розгорнулися на Сході України у червні 2014 року. "Мирний-21" – сторінка з історії про героїчний спротив українських прикордонників, які відзначають професійне свято, День прикордонника України, 30 квітня.
24 лютого 2022 року саме українські прикордонники першими взяли на себе удар, як і 8 років тому на Сході України. Сьогодні творча команда фільму "Мирний-21" на рівні з іншими захисниками боронить українську землю: хтось вступив до лав ТрО, хтось склав присягу та приєднався до ЗСУ, хтось знайшов себе у волонтерстві або на інформаційному фронті,
– повідомила пресслужба.